Administrator sieci w szkole, podzielił się z nami swoim problemem. Szkoła ma pasmo 300 Mb/s ale jak uczniowie zaczynają korzystać z sieci, to raz dwa się zapycha łącze i nie można z niej korzystać. Aby zniwelować skutki wysycania łącza, została ograniczona sieć WiFi, poprzez ograniczenie przepustowości na portach przełącznika, do którego został podłączone AP. Jest to mało elastyczne rozwiązanie, bo obcina równa dla wszystkich, także dla nauczycieli.

Wyzwania: W jaki sposób ograniczyć pasmo dla uczniów, tak aby nie wysycali łącza do Internetu? W jaki sposób znaleźć ucznia, który wysyca łącze? W jaki sposób znieść tymczasowo ograniczenia dla konkretnego urządzenia, które potrzebuje pasma? Równocześnie zapewnić nielimitowany dostęp dla nauczycieli.

Rozwiązanie: Z pomocą przychodzi rozwiązanie Cisco Meraki – urządzenia sieciowe zarządzane z chmury poprzez dashboard.

Jest kilka rozwiązań.

 

  1. Sposób: dla uczniów można stworzyć SSID, w którym będzie przycięte pasmo z założenia do zadanej wartości np. 2 Mb/s.

2. Sposób: można użyć group policy z polityką – ogranicz pasmo do 1 Mb/s. W dashboardzie meraki można wyszukać „użytkowników, którzy wysycają pasmo a następnie przypisać do nich policy. Zostanie on wyegzekwowana np. na punkcie bezprzewodowym lub routerze SD-WAN MX. Wszystko w bardzo prosty i przejrzysty sposób.

Definicja group Policy – przycięcie do 1 Mb/s

Wyszukanie klientów, którzy wysycają łącze:

Przypięcie polityki Urwis – 1 Mb/s do problematycznego użytkownika.

 

3. Sposób: można przypiąć politykę dla SSID i określić jakiego rodzaju urządzenia będą miały przypiętą – group policy z automaty.

Chcesz przetestować rozwiązanie, zapraszamy do kontaktu.

Zespół NetProf.