Na 22 kwietnia przypada dzień ziemi, naszej matki planety. Czy zastanawiałaś(łeś) się kiedyś czy w miejscu którym pracujesz, uczysz się, przebywasz są rozwiązania, które wpływają na mniejsze zużycie zasobów naszej planety?

Fundacja Primus – niepubliczna szkoła – przykład wdrożenia Cisco Meraki

Podamy przykład wdrożenia rozwiązania u naszego klienta, które odbyło się w 2016 roku i od tego czasu, dzień w dzień przynosi korzyści. Komu? Nam wszystkim i to jest piękne.

1. O Fundacji Primus:

Szkoła powstała z inicjatywy grupy entuzjastów – rodziców, którzy postanowili stworzyć dla swoich dzieci szkołę, o której sami marzyli będąc dziećmi. W 1992 roku marzenia ich urzeczywistniły się! Szkoła istnieje do dziś, ciesząc się wysokim prestiżem wśród szkół warszawskich – nie tylko niepublicznych.

Fundacja Primus już od ponad 30 lat kształci warszawskie dzieci i młodzież. Opierają swoją działalność o trzy filary: wysoką jakość nauki, podmiotowość uczennic i uczniów oraz sport. Z pomocą profesjonalnej kadry kładzie duży nacisk na efekty nauczania, które co roku widać w wynikach swoich podopiecznych na olimpiadach przedmiotowych oraz maturach. Dzięki niewielkim klasom utrzymują rodzinny charakter szkoły, a do każdej osoby podchodzą indywidualnie. Nie korzystają z dzwonków, a podczas przerw zachęcają do korzystania ze wszechobecnych kanap i szachów. Równie ważny jest dla szkoły aspekt fizyczny – dzięki pełnowymiarowej hali, boiskom zewnętrznym oraz siłowni plenerowej dysponują szeroką gamą możliwości organizowania zajęć wf. Bardziej chętni mogą uczestniczyć w wewnętrznych i zewnętrznych zawodach, a ci mniej – wyciszyć się podczas spaceru z kijkami po lesie Kabackim czy jogi. Co ważne, nie jest szkołą prywatną, a niepubliczną – co oznacza, że cały zysk inwestuje w dalszy rozwój szkoły. Absolwentki i absolwenci bez problemu dostają się na wymarzone uczelnie zarówno w kraju, jak i zagranicą.

W skład Fundacji wchodzą:

2. Z czym zgłosił się do nas klient?

Fundacja Primus, która zarządza szkołą niepubliczną w Warszawie przez długi czas szukała na rynku rozwiązań sieciowych, tak aby zbudować niezawodną infrastrukturę sieciową dla swoich uczniów i nauczycieli. Szkoła miała potrzebę zbudowania sieci WiFi do której mogły się podłączyć tablety używane przez ponad 650 uczniów. Sieć WiFi do działania potrzebowała punktów bezprzewodowych podłączonych do przełączników, a nad całością bezpieczeństwa miał stanąć inteligentny firewall.

Analiza rynku:

Fundacja zrobiła rozeznanie rynku, badano różne aspekty:

 • koszt zakupu
 • czas wdrożenia
 • koszt utrzymania (ilość czasu, który trzeba poświęcić na zarządzanie)
 • łatwość zarządzania (szkoła ma ograniczone zasoby)
 • renomę producenta oraz partnera
 • wsparcie techniczne
 • zabezpieczenie przed niepożądaną treścią dla uczniów.
 • łatwość integracji z tabletami typu iPad
 • koszty energii i możliwość zarządzania zasilaniem podłączonych urządzeń

3. Zaproponowane przez nas rozwiązanie.

Po analizie wieli rozwiązań różnych producentów, przeprowadzono testy oraz wybrano ofertę przygotowaną przez naszych inżynierów bazującą na systemie Cisco Meraki.

Projekt obejmował

 • projekt sieci WiFi – z badaniem site survey
 • montaż okablowania strukturalnego pod nowe urządzenia
 • dostawę, konfigurację oraz przeszkolenie ze sprzętu sieciowego Cisco Meraki w tym:
  • 37 punktów bezprzewodowych MR32/MR52
  • 2 przełączniki z PoE MS220-24P
  • 1 firewall brzegowy  MX100
  • na całość licencje na 5 lat.

4. Efekt naszej pracy:

 • określiliśmy najlepsze miejsca na montaż punktów bezprzewodowych
 • położyliśmy nowe okablowanie strukturalne
 • zainstalowaliśmy punkty bezprzewodowe, przełączniki firewall
 • skonfigurowaliśmy całość sieci
 • przeszkoliliśmy administratora

5. Korzyści dla klienta:

 • szybki czas wdrożenia
 • proste utrzymanie i zarządzanie
 • automatyczne aktualizacje
 • jeden dashboard do zarządzania całością systemu
 • wyłączanie zasilania na portach PoE
  • oszczędność energii
  • poprawa bezpieczeństwa, nikt nie mógł się podłączyć do sieci poza godzinami pracy
  • redukcja kosztów
  • redukcja ciepła i emisji C02

W 2021 roku, klient zmigrował firewall do bardziej wydajnego tj. MX250.

6 . Rozwiązane problemy

Udało się rozwiązać problem związany z filtrowaniem stron:

„problem dotyczył odfiltrowania stron zawierających treści nieodpowiednie dla uczniów – w większości przypadków była to pornografia. Po konsultacji z przedstawicielem firmy Cisco, udało nam się ustalić, że niefiltrowane są głównie strony nie zawierające zawartości w opisie strony w tagu <description> lub też opis ten dotyczył czegoś zupełnie innego. Nie działało prawidłowo również filtrowanie oparte na analizie zawartości treści strony, ponieważ okazało się, że większość zamieszczonych tam opisów to teksty w postaci obrazów. Większość niepożądanych stron pochodziła z Rosji oraz kilku państw azjatyckich. W ramach testów zablokowany został ruch z tych państw. .. wszystko działa wspaniale, nie zauważyliśmy też, aby wprowadzone ograniczenia w jakikolwiek sposób wpłynęły na działanie szkoły.”


Adam Kulewicz – administrator szkoły 

7 . Testymorial od Fundacji

Z przyjemnością chciałabym wyrazić nasze uznanie i wdzięczność za nieocenioną pomoc i pracę w realizacji wdrożenia sieci WiFi na terenie Fundacji. Firma Cotton House Systemy IT – aktualnie NETPROF wykazała się nie tylko wysokimi standardami jakościowymi, ale także elastycznością i gotowością do dostosowania się do zmieniających się potrzeb i wymagań. Dodatkowo, doceniamy Waszą zdolność do efektywnej komunikacji i współpracy. Firma nie tylko działała jako zespół, ale także aktywnie angażowała naszą Fundację w proces podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Dzięki temu współpraca była nie tylko efektywna, ale także przyjemna.

Jesteśmy przekonani, że firma NETPROF jako partner biznesowy będzie kontynuować świadczenie usług na najwyższym poziomie i z niezmiennym zaangażowaniem. Z pełnym przekonaniem możemy także polecić NETPROF jako partnera w zakresie doradztwa i instalacji sieci komputerowych. Ich profesjonalizm, zaangażowanie i doskonałe umiejętności sprawiły, że nasze doświadczenie z nimi było niezwykle satysfakcjonujące.

Kadra Cotton House Systemy IT – aktualnie NETPROF wykazała się głęboką wiedzą i doświadczeniem w swojej dziedzinie. Jako specjaliści posiadają wiedzę na temat najnowszych trendów i technologii, co pozwoliło nam uzyskać optymalne rozwiązania dopasowane do naszych potrzeb. Dodatkowo, doceniamy podejście do klienta i gotowość do wsłuchiwania się w wymagania. Firma aktywnie współpracowała z Fundacją Primus na każdym etapie procesu, począwszy od konsultacji i projektowania, aż po instalację i konserwację. Ich elastyczność i otwartość na nasze sugestie były nieocenione.

Niezmiernie ważne jest również to, że wykonawca projektu dostarczył nam nie tylko rozwiązania techniczne, ale także pełne wsparcie i szkolenia, które umożliwiły skuteczne zarządzanie siecią po zakończeniu instalacji. Ich zaangażowanie w zapewnienie naszej satysfakcji było wyjątkowe.

 Firma NETPROF to nie tylko ekspert w dziedzinie sieci komputerowych, ale także partner, na którym można polegać. Ich profesjonalizm, zaangażowanie i wysoka jakość usług czynią ich godnym polecenia wyborem dla każdego klienta poszukującego niezawodnych rozwiązań sieciowych.

 AGNIESZKA RYCHLICKA – Prezes Zarządu Fundacji Primus

Fundacja Primus – Referencje dla NetProf.pl

Aktualna topologia sieci Fundacji w szkole podstawowej oraz liceum:

Oszczędność na rozwiązaniu Cisco Meraki:

W szkole wykorzystane są dwa przełączniki Cisco Meraki, które dawały zasilanie PoE  przez 63h w tygodniu, a przez 105h zasilanie było wyłączone (poza godzinami pracy szkoły). Sprawdziliśmy ile energii zaoszczędziła szkoła przez prawie 8 lat przy wyłączaniu 33 portów z PoE, które zasilały punkty bezprzewodowe.

Harmonogram zasilania portów z PoE

 • poniedziałek – czwartek –  w godzinach pracy tj. od 7.30 do godz. 17.30
 • piątek – w godzinach pracy tj. od 7.30 do godz. 23.00
 • sobota – od 7.30 do godz. 14.00
 • niedziela – wyłączone zasilanie PoE

Poniżej przedstawiamy zrzut z dashboard jak prosto się ustawia taki harmonogram. Po ustawieniu można do przypisać do wybranych portów np. takie które mają odpowiedni TAG.

Wybrane porty pracowały cały czas, a reszta była wyłączana i włączana w zadanych godzinach.

Oszczędności 

Założenie: zasilanie na 33 portach PoE włączone przez średnio 63 godzin tygodniowo.

 • Oszczędność
  • 62,5% na energii  (105h na 168h w tygodniu)
  • w ciągu roku wyniosła 1 855 kWh
  • w ciągu pięciu lat 9 273 kWh
  • w ciągu ośmiu  lat 14 837 kWh

Gdyby wyłączyć zasilanie także w wakacje, oszczędności byłyby większe.

Dane oraz obliczenia

Dashboard pozwala sprawdzić aktualne zużycie energii. Dzięki czemu łatwiej można policzyć faktyczne oszczędności.

Tak jak można zauważyć poniżej, zużycie PoE wynosi 183,2W w momencie pracy urządzeń.

Po godzinach pracy zużycie mocy spadało do 9,6W

Obliczenia:

Dzień tygodnia Switch liczba godzin pracy w  danym dniu [h] Praca – pobór mocy – 1h [W] W trakcie wyłączenia 33 portów – pobór mocy na 1h [W]
poniedziałek sw1 10 183,2 9,6
wtorek sw1 10 183,2 9,6
środa sw1 10 183,2 9,6
czwartek sw1 10 183,2 9,6
piątek sw1 16,5 183,2 9,6
sobota sw1 6,5 183,2 9,6
niedziela sw1 0 183,2 9,6
poniedziałek sw2 10 187,7 34,2
wtorek sw2 10 187,7 34,2
środa sw2 10 187,7 34,2
czwartek sw2 10 187,7 34,2
piątek sw2 16,5 187,7 34,2
sobota sw2 6,5 187,7 34,2
niedziela sw2 0 187,7 34,2

Oszczędności:

Switch SUM z Oszczędność na rok [kWh] SUM z Oszczędność na 5 lat [KWh] SUM z Oszczędność na 8 lat [KWh] SUM z Oszczędność na 8 lat
SW1 984,31 4 921,56 7 874,50 4 330,97 zł
SW2 870,35 4 351,73 6 962,76 3 829,52 zł
Suma całkowita 1 854,66 9 273,29 14 837,26 8 160,49 zł

Arkusz a obliczeniami

A jak to wygląda u Ciebie? Jak dbasz o naszą matkę ziemię?

Następny krok

Sprawdź w swojej organizacji jak wygląda zużycie prądu? Czy przypomina piłę zębatą? #Sawtooth ? Czy jest płaskie?

Organization -> Summary -> Last week -> Ethernet Power Details

Ważne:

 • każdy przełącznik Cisco Meraki z PoE ma możliwość łatwego sterorwania zasilaniem na portach
 • każdy port na przełączniku Cisco Meraki można oznaczyć tagiem np. AP i dzięki wirtualnemu statkowaniu przypisać harmogram zasilania do tysięcy portów jednym kliknięciem.
 • Firma NetProf chętnie Tobie doradzi jaki dobrać sprzęt pod Twoje wymagania  Meraki Networking MS Switches

 

Jak z Cisco Meraki można zadbać o oszczędności i bezpieczeństwo?

 

Linki oraz materiały:

Chcesz przetestować rozwiązanie?

Zapraszamy do kontaktu.

Zespół NetProf.

Autor: Michał Gurbski – pasjonata rozwiązań Cisco Meraki.

#NetProf.pl #CiscoPartner #TwójPartner #Cisco  #Meraki #CiscoMeraki #DzieńZiemi #Sustainability #PortScheduling #WirtualneStakowanie #SiećBezprzewodowa #InteligentnePoE #OszczednośćEnergii #Sawtooth

Wersja:

 • 1.4 24.04.25 – dodanie info o Fundacji
 • 1.3 24.04.25 – Sprawdź w swojej organizacji jak wygląda zużycie prądu? .
 • 1.2 24.04.25 – Jak z Cisco Meraki można zadbać o oszczędności i bezpieczeństwo?
 • 1.1 24.04.24 – dodanie lików oraz topologii
 • 1.0 24.04.23 – powstanie dokumentu