Przykład sieci Cisco Meraki w szkole:

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. St. Staszica w Bytowie

O opinię na temat sieci Cisco Meraki poprosiliśmy Pana Piotra Wrońskiego z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie.

Od czego zaczęła się Państwa przygoda z urządzeniami Cisco Meraki?

W 2016 roku na konferencji K@SSK dla administratorów szkolnych sieci komputerowych w Nowym Tomyślu dowiedzieliśmy się  o nowoczesnych rozwiązaniach sieciowych Cisco Meraki. Skorzystaliśmy z dodatkowego szkolenia on-line i nawiązaliśmy współpracę z Panią Anną Kuwik. Owocem tego szkolenia była możliwość wykorzystania przez szkołę punktu dostępowego MR18 – były to nasze pierwsze kroki. Rozwiązania Meraki bardzo szybko przypadły do gustu nauczycielom i uczniom dlatego jak tylko nadarzyła się okazja to w dużym unijnym projekcie w 2017r. zaplanowaliśmy zakup dla 7 placówek kompleksowych rozwiązań Cisco – (wszystkie szkoły średnie – Powiat Bytowski). Na dzień dzisiejszy owocnie wykorzystujemy Cisco Meraki MX84 i dwa AP jeden MR18 i jeden MR32.

Jakie są główne zalety rozwiązania?

(…) najważniejszą funkcją MX84 wg mnie jest bezpieczeństwo ucznia i nauczycieli w sieci chronionej przez Firewall sprzętowy,

-kolejną zaletą dla naszej szkoły jest możliwość podłączenia dwóch źródeł Internetu i odpowiednie zarządzanie i rozdzielanie dostępu dla poszczególnych użytkowników sieci.

-software rozwiązań Cisco Meraki daje nam swobodną konfigurację (ze szkoły lub zdalnie) tworzenia grup dostępu i odpowiedniego zarządzania tymi grupami

-w mojej szkole jeden punkt MR jest na stałe zainstalowany na holu głównym szkoły i udostępniony uczniom, nauczycielom i gościom/rodzicom – użytkownicy bardzo chętnie z niego korzystają

-drugi MR używany jest jako mobilny z 16 laptopami – to daje nam pełną mobilność dla nauczycieli i uczniów – praktycznie jest zawsze „kolejka” z rezerwacją tej pracowni mobilnej”

Dlaczego odnowił Pan licencje?

„(…)jeśli szkoła/nauczyciele raz od strony praktycznej sprawdzą ww. rozwiązania Cisco Meraki to nie zrezygnują z tych rozwiązań. (…) nie wyobrażamy sobie już pracy nowoczesnej szkoły bez wsparcia sieci przez MX84 i punktów bezprzewodowych MR”

 Czy jest Pan zadowolony z rozwiązania?

„Nie tylko ja ale i cała społeczność szkolna jest bardzo zadowolona – ja mogę powiedzieć, że zazdroszczą mi takich rozwiązań inni opiekunowie pracowni/sieci szkolnych i czekają na środki finansowe, których w oświacie naprawdę brakuje. Proponowałbym spróbować czy nie udałoby się szerzej podjąć współpracę z Ministerstwem Edukacji czy Cyfryzacji żeby bardziej rozpropagować tak dobrze sprawdzające się rozwiązania dla szkół czy uczelni – a nawet myślę że i dla jednostek samorządowych”