ID_1C0C2329 wersja: 1.0 2021.07.12

Chcielibyśmy Tobie przedstawić ciekawe rozwiązanie, terminal serwer – które ułatwia zdalny dostęp dla sprzętu sieciowego, tzn do zdalnego zarządzania urządzeniami sieciowymi wyposażonymi w porty konsolowe.

Po co nam terminal serwer?

Większość urządzeń sieciowych posiada port konsolowy RJ45 do zarządzania, jest to port do którego podłączamy się przewodem konsolowym z jednej strony zakończonym wtykiem RJ45 a z drugiej strony DB9 podłączony do portu szeregowego w komputerze RS323. Jeśli takiego portu nie mamy, to używamy przejściówki DB9 na USB lub możemy użyć przewodu, który ma już wbudowaną przejściówkę z portu konsolowego RJ45 na USB

A co w przypadku, gdy z jednego miejsca chcemy zarządzać wieloma urządzeniami sieciowymi lub gdy chcemy mieć dostęp zdalny przez Internet do labu?

Możemy wówczas użyć właśnie terminal serwera.

Przykładowy terminal serwer:

Taki zestaw składa się z routera np. podstawowy ISR4221/K9 do niego należy zakupić mocowanie do szafy rack ACS-4220-RM-19. To jest jednocześnie półka na zasilacz. Następnie do tego routera należy dokupić – 16 portową kartę asynchroniczną NIM-16A= . Karta ma dwa porty, do których podłączamy 8 portowy przewód oktalny CAB-ASYNC-8.

Przewody te podłączamy do portów konsolowych urządzeń. Z takiego zestawu można zarządzać do 8 urządzeń sieciowych. Gdy dodamy kolejny przewód, to tych zarządzanych urządzeń może być już 16.

Jeśli mamy dwie karty i 4 przewody oktalne, to w sumie można zarządzać do 32 urządzeń sieciowych z jednego routera.

Jak to działa?

Po odpowiedniej konfiguracji routera, łączymy się na niego za pomocą protokołu telenet/ssh i z tego routera nawiązujemy sesję telnet na wybrany port, który jest podłączony do wybranego urządzenia sieciowego i już mamy zdalny dostęp przez konsolę.

Przykłady konfiguracji:

Bardzo to ułatwia pracę.

Prezentacja przykładowego Terminal Serwera:

 

Kolejny krok rozbudowy labu?

Jak dodamy do terminal serwera zdalnie zarządzane listy zasilające oraz serwery i oprogramowanie, można zbudować zdalny lab z dostępem do internetu, włączanym na żądanie, i zarządzanym całkowicie zdalnie.

  • system można rozbudować dostęp z wykorzstaniem
  •  Z obu systemów korzystają nasi klienci. Jeśli jesteś zainteresowany systemem, skontaktujemy Ciebie z nimi:)

 

Zapraszamy do kontaktu z nami.

Zespół NetProf

Wersje:

  • 1.0 2021.07.12 – powstanie dokumentu

#Cisco Terminal Server #Cisco Terminal Serwer #Akademia Cisco #NetProf.pl