NetProf uczestniczył w konferencji Cisco Digital Forum poświęconej technologiom Cisco do komunikacji, która odbyła się w Warszawie 11 czerwca 2019.

Grzegorz Dobrowolski rozpoczynając Forum podkreślił, że kierunek rozwoju systemów do komunikacji, to prostota z ich korzystania. Nowością, którą przedstawiono jest Cognitive Collaboration.

Laura Pustkowska i Konrad Olszewski zaprezentowali w praktyce:

 1. Profile użytkowników – Aplikacja Webex oraz terminale Video mają możliwość rozpoznawania użytkowników spotkań i wyświetlania ich profili oraz danych firmy, w której pracują. Dane mogą być pobierane z Internetu np.z LinkedIn z Active Directory (Cisco dodało tę funkcjonalność po przejęciu firmy Accompany). W bazie jest ok. 250 mln sprofilowanych osób. Dane są zgodne z polityką prywatności.
 2. Asystent głosowy – Terminal głosowy rozpoznaje komendy, na razie tylko w j. angielskim i może na nie reagować. Można np. za pomocą komendy głosowej zadzwonić do wybranej osoby.
 3. Rozpoznawanie osób – System Video automatycznie rozpoznaje osoby w sali spotkań i automatycznie dopasowuje obraz. Mikrofon namierza skąd dobiega głos.
  1. Best Overview – system wykrywa osoby i pokazuje najlepiej dopasowany obszar osób w sali konferencyjnej.
  2. Speaker Tracking – śledzenie aktywnego rozmówcy i aktywny zoom na tę osobę.
  3. Presenter Track – kamera podąża za osobą, która prowadzi wykład.
  4. Liczenie osób – terminal Video jest w stanie policzyć ile osób znajduje się w sali spotkań. Dzięki czemu można sprawdzić jak często jest wykorzystywana sala spotkań oraz ile osób z niej korzysta. Wówczas można odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebna jest większa, czy mniejsza sala spotkań?
  5. Etykieta – pod każdym uczestnikiem spotkania Video wyświetlane jest jego imię i nazwisko oraz stanowisko.
 4. Analiza głosu – Webex potrafi rozróżnić głos np. szczekający pies, odgłos klawiatury i może zaproponować wyciszenie mikrofonu tak, aby nie przeszkadzać w spotkaniu.

Pokazano przykład wdrożenia rozwiązania terminali Video Cisco Webex w mBanku. Główne korzyści:

 1. Bezprzewodowe współdzielenie prezentacji na terminalach Video.
 2. Jakość połączenia w zupełności wystarczająca do komunikacji pomiędzy dwoma głównymi oddziałami firmy.
 3. Prostota użycia.

Podczas sesji Ani Szymanek i Laury Pustkowskiej pokazano w praktyce jak wygląda nowoczesne miejsce pracy. Wykorzystano Webex Board. Terminal Video dostępny jest w 3 rozmiarach, ma wbudowaną szerokokątną kamerę i mikrofony, jest dotykowy i umożliwia pisanie oraz wspólne edytowanie dokumentów.

Zorganizowano spotkanie Video on-Line z Piotrem Kruczyńskim, który połączył się z Londynu. Ania i Laura wspólnie z Piotrem pracowali nad planem rozmieszczenia terminali Video w biurze. Wspólnie edytowano plan na WebexBoard oraz aplikacji Webex Teams.

Przedstawiono Kodek Room kit mini, który można podłączyć do laptopa.

Pokazano jak prosto można zorganizować i zaplanować spotkanie Video z kalendarza, poprzez użycie lokalizacji @webex.

Możliwości dołączenia do spotkania jest wiele. Można użyć terminala Video, aplikacji na telefonie, skype for business, z termiala Video firmy trzeciej przez protokół SIP lub bez aplikacji przez przeglądarkę za pomocą protokołu WebRTC/HTML5.

Podczas sesji Piotra Głoska przedstawiono system do konferencji Cisco Meeting CenterCMS system do konferencji instalowany lokalnie w firmie.

Na forum przedyskutowano dlaczego warto skorzystać z rozwiązania do komunikacji Video –  Cisco Webex w chmurze? Szybkość uruchomienia i wdrożenia, niższa cena (nie potrzeba serwerów, długiego wdrożenia, utrzymania). Centra danych Cisco Webex mają odpowiednie certyfikacje dotyczące bezpieczeństwa.

Piotr Kruczyński przestawił Integrację Cisco Webex i Microsoft Teams za pomocą pluginu Cisco Webex do Microsoft Teams. Została omówiona m.in integracja z AD, kalendarzem i OneDrive.

W części popołudniowej Ania Szymanek oraz Piotr Głosek przestawili nowości w Cisco Communication Manager 12.5, Cisco Jabber 12.5. Nowe telefony 78XX/88XX. Wsparcie dla wdrożenia w chmurze – AWS VMware Cloud.

Ostatnia prezentacja dotyczyła HyperFlex. Prowadził ją ekspert z Cisco – Grzegorz Gondek. Niezawodne środowisko serwerowe, łatwo skalowalne o stałym opóźnieniu o wysokiej wydajności, na którym można zainstalować aplikacje w szczególności UC. Hyperflex wymaga min. trzech serwerów oraz dwóch urządzeń sieciowych Interconnect. Alternatywnie  HyperFlex Edge, który składa się z min. 2 serwerów i nie wymaga przełączników typu Interconnect.

Jesteś zainteresowany przetestowaniem technologii do rozwiązań Video. Zapraszamy do kontaktu. Zespół NetProf

#collaboration #teamwork #webex #wideokonferencje #NetProf #Cisco #CDF #CiscoDigitalForum #KomunikacjaVideo #CiscoWebex #WebexBoard #Jabber #HyperFlex #thefutureofwork #ciscopolska #ciscopoland