Masz sieć Cisco Meraki i kończy się Tobie licencja?  W jaki sposób ją odnowić?

Administrator otrzymał informację, iż kończy się licencja na na sprzęt Cisco Meraki. Wiadomość, która przychodzi z adresu  noreply@meraki.com ma w temacie: „WarningPlease update your Meraki Cloud License” lub ” Warning: Your Meraki networks will stop working in 30 days”  a w treści podane jest, kiedy sieć przestanie działać, jeśli nie przedłużymy licencji.

Przykładowo 6 marca 2019 roku administrator otrzymał wiadomość, że 5 kwietnia tj. prawie za 30 dni sieć przestanie działać, jeśli licencja nie zostanie przedłużona.

If you wish to continue using your Meraki networks, you must renew your license immediately. If you choose not to renew, your Meraki systems will cease to provide network access on April 5, 2019. If you have recently made a Meraki purchase, please add your license key to your Dashboard account.

W takim przypadku należy skontaktować się z nami i podać ile urządzeń oraz jakich jest używanych w organizacji. Stan licencji można sprawdzić w dashboard na stronie https://dashboard.meraki.com w zakładce Organization -> License info. Przygotujemy wówczas wycenę.

Gdy kupujemy sprzęt Cisco Meraki, do każdego urządzenia potrzebna jest czasowa licencja. Bardzo wygodną kwestią jest to, że dla całej organizacji podana jest jedna data końca ważności licencji. Licencje można nabyć a następnie odnawiać na okres 1,3,5,7 lub 10 lat.

Q: Jak działają licencje Meraki?

A: Urządzenia Meraki  do centralnego zarządzania oraz do kontroli używają chmury Meraki. Licencja jest dedykowana na urządzenie na zadany okres. Każda organizacja aby mogła korzystać ze sprzętu Meraki musi mieć na niego licencje. System automatycznie przelicza wartość wszystkich zakupionych licencji i podaje jedną datę końca ważności tzw. License expiration date dla całej organizacji.

 

Q: Co się stanie, gdy licencja wygaśnie?

A:Licencje można kupić przez autoryzowanego partnera, np przez NetProf. Jeśli firma nie zdecyduje się na odnowienie licencji, nie będzie mogła zarządzać urządzeniami przez chmurę Meraki a urządzenia przestaną działać. Oznacza to, że nie będzie można dokonywać zmian konfiguracyjnych, a sprzęt Meraki uniemożliwi przesyłanie ruchu do Internetu tj. sieć przestanie działać. W przypadku System Managera, nie będzie można dodawać nowych urządzeń, ani dokonywać zmian w urządzeniach, które są już dodane.

Poniżej zamieszczamy materiał video, który wyjaśnia jak działają licencje.

 

Co zawiera licencja Meraki można znaleźć w naszym artykule: Licencje Meraki – Licensing Introduction

Polecamy FAQ dotyczący licencji Meraki.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu,

Zespół NetProf.