wersja 1.2 2022.02.20
Choć sprzęt Cisco rzadko się psuje, kupując urządzenie Cisco, warto rozważyć zakup kontraktu serwisowego Cisco do sprzętu a także oprogramowania.
Co daje taki kontrakt serwisowy, najbardziej popularny typu SMARTNET?
- bezpośredni dostęp do najnowszego oprogramowania ze strony producenta (poprawek, nowszych wersji oprogramowania w ramach tych samych wersji licencji)
- bezpośredni dostęp do pomocy technicznej producenta 24h. Cisco TAC działa na zasadzie follow the sun. Oddziały inżynierów TAC są umieszczone w każdej strefie czasowej. W Polsce TAC siedzibę ma w Krakowie.
- możliwość wymiany uszkodzonego urządzenia – RMA zgodnie z wykupionym kontraktem, od momentu zatwierdzenie przez TAC usterki, która kwalifikuje sprzęt do wymiany
- SNT – SNTC 8X5XNBD – wymiana na następny dzień roboczy, zgłoszenie w godzinach pracy 8h
- SNTE – SNTC 8X5X4 – wymiana w ciągu 4h w dni robocze, zgłoszenie w godzinach pracy 8h
- SNTP – SNTC 24X7X4 – wymiana w ciągu 4h w 7 dni w tygodniu, zgłoszenie o dowolnej porze 24h
- S2P – SNTC 24X7X2 – wymiana w ciągu 2h w 7 dni w tygodniu, zgłoszenie o dowolnej porze 24h
- SSSNT – SOLN SUPP 8X5XNBD – wymiana na następny dzień roboczy, zgłoszenie w godzinach pracy 8h
- ECDN – ESS WITH 8X5XNBD –
- Inne kontrakty przypisane do oprogramowania (nie ma RMA)
- Subscription/Service Level – Subscription/Service Description
- ECMU – SWSS –
- Przykłady:
- Product Number – Subscription/Service Level – Subscription/Service Description – przykład: Subscription/Service SKU
- CP-8865NR-K9= (Cisco IP Phone 8865 No Radio variant) – SNT – SNTC 8X5XNBD – CON-SNT-CP8865N9
- CS-ROOM70SG2-NR-K9 (Cisco Webex Room 70 Single w/Codec Pro and Touch10 Non Radio)
– ECDN – ESS WITH 8X5XNBD – CON-ECDN-CSROOMK2 - LIC-SMP+EP (Shared Multiparty License for 1 Concurrent Meeting) – ECMU – SWSS – CON-ECMU-LICSMPEP
Uwagi:
Serwisy o przyspieszonym SLA (4 i 2h) są dostępne nie dla wszystkich lokalizacji (głównie duże miasta). Można to samodzielnie sprawdzić znając SKU produktu i adres w jakim urządzenie ma być zainstalowane. https://samccx.cloudapps.
Firma Cisco wprowadziła nowy rodzaj serwisu Cisco Solution Support. Jest on zalecany w przypadkach, gdy mamy w sieci sprzęt Cisco oraz innych producentów. Cisco musi stanowić większość, a kontrakty – w przypadku innych producentów równoważne lub wyższe niż SmartNet – powinny pokrywać całość rozwiązania. Wówczas TAC jest jednym punktem kontaktowym do rozwiązywania problemów. Genialne rozwiązanie dla złożonych problemów w mieszanych środowiskach sieciowych. Serwisem można objąć konkretnie opisane rozwiązania. Szczegóły na temat aktualnie wspieranych produktów i rozwiązań znajdują się na 4 stronie prezentacji Cisco Solution Support (www.cisco.com). Więcej na ten temat można znaleźć także artykule Ingram Micro.
Aby uruchomić serwis należy:
- mieć zarejestrowany sprzęt na swoją firmę (sprzęt pochodzący z autoryzowanych kanałów dystrybucyjnych producenta)
- podać partnerowi Cisco numer seryjny urządzenia
- sprawdzić, czy można go jeszcze objąć kontraktem tzn. nie minął termin End of Life – EoL
- zarezerwować budżet
Kilka praktycznych wskazówek do aktywacji kontaktu:
- start kontraktu serwisowego można odsunąć o max 90 dni od daty dostawy urządzeń. Warto z tego skorzystać, jeśli sprzęt będzie czekał na wdrożenie i ustawić datę startu w przyszłości. Kontrakt będzie miał wówczas status signed.
- pierwszy kontrakt powinien być wykupiony na min 12 miesięcy i max 5 lat z możliwością odnowienia na kolejny okres
- pod jednym kontraktem można mieć wiele urządzeń o różnych datach startu/końca, czyli mamy już jeden kontrakt i dodajemy do niego kolejne urządzenia.
- im dłuższy kontakt tym wychodzi taniej za każdy rok trwania kontraktu, tj. opłaca się kupić na dłużej jeśli mamy budżet.
Odnowienie kontraktów:
- przy odnowieniu, raz w cyklu życia produktu można wykupić na okres krótszy niż rok, co stosuje się w celu głównie ko-terminacji, czyli jedna data końca kontraktu dla wielu urządzeń i przez to łatwiej tym zarządzać.
Kilka praktycznych wskazówek jak korzystać z kontaktu:
- Warto przypisać kontrakt do konta Cisco CCO na swoim profilu. Przeczytaj jak to zrobić lub poproś partnera o pomoc w tym temacie.
- Jeśli chcemy aby zgłoszenie serwisowe, trafiło do naszej strefy czasowej CET/CEST, najlepiej je otworzyć w godzinach 8.00 – 15.00.
- Najprościej napisać mail w j. angielskim na tac@cisco.com
- w temacie podając krótki tytuł zgłoszenia
- w treści:
- SN (numer seryjny) oraz PN (numer katalogowy) urządzenia oraz numer kontraktu (jeśli go znamy)
- należy koniecznie podać nazwę konta (Cisco.com username) CCO
- opis problemu. Zgłoszenie przyjmuje osoba nietechniczna, która przekierowuje zgłoszenie do inżyniera. Dlatego warto opisać problem. Może to być jedna z niższych kategorii:
- konfiguracja
- hardware replacement – RMA – tzn. wymiana uszkodzonego sprzętu
- zadawanie pytań
- Jeśli nie czujemy się mocni w języku angielskim, możemy poprosić o pomoc tłumacza, którego zapewnia Cisco. Może się okazać pomocnym w rozwiązywaniu problemów przy zdalnej sesji Webex.
Linki:
- Opis gwarancji i czasu reakcji Cisco
- Warranty Finder – sprawdzenie domyślnej gwarancji na dane urządzenie po PN. To także można sprawdzić w karcie katalogowej produktu tj. Data Sheet. Można podać np. numer produktu WS-C4500X-16SFP+
- Service Finder – sprawdzenie dostępnych serwisów dla danego urządzenia.
Gdy chcemy pobrać soft do sprzętu, który już jest ogłoszony EoL można napisać do pomocy na adres Cisco.com Support ent-dl@cisco.com
In the future if you have any issues with software download, please send us email directly to ent-dl@cisco.com. We would be able to check the entitlement and with the issue with software download or to publish the software for you.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu,
Zespół NetProf:)
Wersje:
- 1.2 2022.02.20 – dodanie przykładu w sekcji -> Kilka praktycznych wskazówek do aktywacji kontaktu
- 1.1 2020.09.18 – dodanie przykładów o serwisach na oprogramowanie
- 1.0 2019.02.08 – powstanie dokumentu